Ethos

Teşekkürler...

14. ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ne ülkemizin her bölgesinden ve yurt dışından gelen yoğun ilgi ve başvuru için teşekkür ediyoruz.
Saygılarımızla Festival Komitesi

01

ETHOS

KÜSAGEM, aynı zamanda kültürel, sanatsal ve toplumsal gelişime katkı sunmak isteyen kurumlar ile koordineli çalışmaların yürütüldüğü bir platform olarak tasarlanmıştır. Çeşitli kültür kurumları, belediyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının katkısı ile yürütülen “ETHOS Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali” etkinliği bunun belirgin bir örneği durumundadır.

02

ETHOS Tiyatro Festivali Ankara 17 - 31 Mart tarihlerinde ulusal ve uluslararası topluluklar perdelerini Ankara'da açıyor...

5 Mart tarihinde festival programımız açıklanacak ve bilet satışlarımız başlayacaktır.

Info Update FESTİVAL PROGRAMI

SİLÜET

Yazan: Tuğba Eskicioğlu
Yöneten: Tuğba Eskicioğlu
Tür: Performans/ Mim
“Sigarasının tüten dumanı, sobasının sönmüş külü,
Yüzyıllar önce yanan aşkının ateşiydi... Anımsadı!
Hapsolduğu evin penceresinden dökülen sonbaharı,
Mağarasında örtündüğü yapraktı... Hiç unutmadı!
Çağdan çağa atlayan kadının evrimini ve her kadınla yeniden doğan tarihi anlatıyor bize "Silüet"!


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

Zincire Vurulmuş Pandora


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

Pantomim Gösterisi /IŞIK


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

GÖZ

Yazan: Yaşar Nezih Eyüboğlu
Yöneten: Yaşar Nezih Eyüboğlu
Tür: Dram
Her yerde bir göz vardır. Göz insana baktı. İnsan kurtulmaya çalıştı. Tutsak oldu. Ve sordu.
Sevgiyi nereye gömdünüz? Aşkı nereye gömdünüz? Göz, bedensel anlatıma dayalı bir tiyatro labaratuar çalışması…


DÜŞKAPANI SANAT MERKEZİ

BAHAR NOKTASI

Yazan: William Shakespeare
Yöneten: Erdal Ozan Metin
Türü: Komedi


Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyük Sahne

ANATOMIES

Yazan: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Yöneten: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Tür: Psikolojik/ Beden dili
Anatomilerde sözcükler ile bir şey anlatılmıyor. Bu çalışma ünlü tiyatro adamı Grottowski’nin izinde. Söz yok. Durgun sistemi parçalayan patlamaları dinleyen ve bunlara tutunan bir beden. vücutta kristalleşen tortulara, karmaşık birikim süreçlerinin kalıntılarına dokunan bir performans…


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

MATRUŞKA

Yazan: Tuncer Cücenoğlu
Yöneten: Murat Atak
Tür: Komedi
Kavgalar, ayrılıklar, barışmalar ve kopuşlar ekseninde kadın erkek ilişkilerini irdeleyen oyunda her yönüyle kadının ve erkeğin ilişkilere bakışı, toplumsal rolleri, kadınlık ve erkeklik mefhumları derinlemesine ve mizahi bir dille işleniyor.


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

BOYACI

Yazan: Tuncer Cücenoğlu
Yöneten: Minavara Abdullaeva
Tür: Dolantı Komedisi
Güldürü öğesi başarıyla kullanılmış bir oyun. Oyun, beş günlük bir süre içinde ve boyanmak üzere bir boyacıya teslim edilen bir doktor muayenehanesinde geçer. Oyunda, ustaca kullanılmış olaylarla merak atmosferi geliştirilip seyirciyi güldürecek entrikalar ortaya konuyor. Bu yapısıyla oyun, tiyatro sanatındaki 'dolantı komedisi' türünün güzel bir örneği.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

HATIRLA SEVGİLİM

Yazan: Şahin Örgel
Yöneten: Şahin Örgel
Tür: Dram
Orta yaşlarının sonuna gelmekte olan oyun kahramanımız, yalnız yaşamakta olduğu apartman dairesinde tüm yaşamını kamera ile kayıt altına almaktadır. ‘‘Hatırla Sevgilim’’ insan olmanın, insan kalmanın trajikomik bir hikâyesidir.


FADE SAHNE

ALPAY EKLER İLE SÖYLEŞİ


CANLI - https://instagram.com/ethosankara?utm_medium=copy_link

ENOS ve İO FARKLILIK GEZEGENİ

Yazan: İpek Uzkalan
Yöneten: İpek Uzkalan
Tür: Çocuk Oyunu
Kırık huniler, yumurta kolileri, atık kağıtlar ve niceleriyle yapılan uzaylılar ve gezegenler... Oyunda gezegenleri tanıtırken, kendi gezegenimiz olan Dünyayı korumak için, dekorların uygulamasında atık ve kullanılmayan malzemelerden faydalanarak, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm teknikleriyle “Farklılıklar Gezegeni” yaratılmıştır.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyük Sahne

BU TOPRAĞIN ÇOCUKLARI BULUŞUYOR

Yazan: Nazım Hikmet Ran- Necip Fazıl Kısakürek
Yöneten: İlknur Durmaz- Kıvanç Pehlivanoğlu
Tür: Dram
İki ayrı kutupta duran, gösterilen iki şairin benzer acılarını, sevdalarını, hasretlerini, umutlarını şiirleri üzerinden anlatan bu metin, seçilmiş şiirlerin kolajından oluşmaktadır. İki şairin de hapishane, ölüm, ayrılık, hasret yılları ve oğulları Mehmet üzerine yazdıkları şiirler; dans ve müzikler eşliğinde anlatılmaktadır.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl KısakürekSahnesi

BEGONVİLLER YAZA AÇAR MI

Yazan: Asuman Çakır
Yöneten: Rabia Kaya
Tür: Dram
Yetmiş yaşına basan Nevriye, ölen kocasından kalma otomobil ile ilk defa trafiğe çıkar. Bu yolculuk, Nevriye’nin sadece fiziksel bir noktaya varmasını sağlamaz aynı zamanda ona içsel bir yolculuğun kapısını da aralayacaktır…


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

DÖNEMEÇ

Yazan: Tankred Dorst
Yöneten: Hakkı Kuş
Tür: Trajikomik
İnsanlardan uzak, tekinsizlik hissi veren bir yer… Buranın sahibi iki kardeş… Derken tesadüfen ya da kaderin isteğiyle yolu buraya düşen bir yabancının ortak hikayeleri… Trajik ve komik olanın beraber yürüdüğü oyunda tempo giderek doruk noktaya ulaşıyor. Eğlenceli, sürprizli bir o kadar da felsefi bir oyun...


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

GENARELLERİN BEŞ ÇAYI

Yazan: Boris Vian
Yöneten: Bülent Düzgünoğlu
Tür: Absürt
1920 – 1959 yılları arasında yaşamış ve 39 yıllık kısa ömrüne çok fazla eser sığdıran Boris Vian, 1951 yılında yazdığı “Generallerin Beş Çayı” oyunu ile orduyu, bürokrasiyi, ekonomiyi kahkahalarla yerden yere vuruyor. Oyun bizleri savaş denen bu sinsi ve trajikomik oyunda seyre davet ediyor.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

ZİYARETÇİ

Yazan: Tuncer Cücenoğlu
Yöneten: Diykanbayev Şamil
Tür: Psikolojik Dram
Bir adamın odasına yabancı bir adam geliyor... Garip bir istekle geliyor ... Tuncer Cücenoğlu'nun performansı böyle başlıyor. Oyun, Ölüm ve Yaşam, Sevgi ve Tutku, Özveri ve Umutsuzluk konularını gündeme getiriyor. Fantastik ve eğlenceli bir kara güldürü olan “Ziyaretçi” yaşam ve ölüm arasında geçen süreçte en önemli değerlerimizi anlatırken, Dünya barışını kadınların getireceğini söylüyor…


Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyük Sahne

KÖŞE KAPMACA

Yazan: Gülüm Pekcan Şimşir
Yöneten: Gülüm Pekcan Şimşir
Tür: Dans Tiyatrosu
Oyun herhangi bir zaman diliminde ve herhangi bir yerde geçmektedir. Köşe Kapmaca, evrensel bir genişlikte hayatımızdaki tüm olgularla paralellik kurularak sergilenmektedir. Köşeler aslında ulaşmaya çalıştığımız hedefler midir?


Gülüm Pekcan Tiyatrosu

HİZMETÇİLER

Yazan: Jean Genet’in Hizmetçiler metnine dayanarak.
Yöneten: Nazila Iranzad Benam
Tür: Trajikomedi
Madama yıllarca hizmet eden Clear ve Solange, Madami öldürmeye karar verirler ama unutmuşlar ki… Oyun toplumsal sınıf-kimlik çatışmasının yanı sıra bu çatışmanın oyun kişileri üzerinde içselleştirdikleri suç, iktidar, arzu mekanizmalarını görünür kılmaktadır.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

IŞIK KÖRLÜĞÜ


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

HİTLER'İN HATIRA DEFTERİ

Yazan: Bahadır Tokmak
Yöneten: Bahadır Tokmak
Tür: Epik
Bahadır Tokmak rejisi ile 1933-1945 arası Almanya’nın ve Avrupa’nın yaşadığı karanlık dönemi müzikli, danslı, yarı belgesel biçimde ele alan mizahi bir oyun.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyük Sahne

ANALAR

Yazan: Evren Ersan
Yöneten: Mehmet Ulusoy
Tür: Trajedi
Bir mübadele, iki ana...
Anadolu'nun küçük bir kasabasında kapı komşusu iki ana: Eleni Ana ve Nuriye Ana. Biri Türk biri Rum. Yaşamları boyunca hiç ayrılmamışlar. Şimdi ise çocukları arkadaş. Yaşanan savaş ve kargaşalar içinde iki ananın Anadolu'da başlayıp mübadele ile biten hüzünlü ama sıcak dostluklarının hikayesi.


Düşkapanı Sanat Merkezi

ATTOŞU BEKLERKEN

Attoş’u Beklerken
Yazan: Nurşen Emrah Aktürk
Yöneten: Fırat Aygün
Tür: Dram
Bir plazanın cam silicisinin gözünden plazada yaşanan olaylara dair “insan öyküleri” dinleriz. Yıllardır bu mesleği yapan ve kimse için görünür olmayı başaramayan bu adam, yanına çırak olarak gelen genç Attoş ile birlikte başka bir hikâye yaşamaya başlar…


FADE SAHNE

SANCAR TUNALI PİYANO RESİTALİ


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

KASPAR

Yazan: Peter Handke
Yöneten: Müge Saut
Tür: Dram
Bir cümleye sahip olan Kaspar gözetlenen bir alanın içerisinde sıkışmıştır. Çevresinde bulunan her eşya yeniden tanımlanır ve insan algısının sınırlarını zorlayacak şekilde düzene uyumlu olması konusunda uyarılır. Eşyalarla nasıl bir ilişki kuracağı konusunda sürekli yinelenen sert söylemler ve tekrarlar Kaspar’ın kuralları öğrenmesini sağlar. Peter Handke’nin yazdığı bu oyun; dil işkencesi üzerinden, evrensel bir tahakkümün ipuçlarına uzanmaktadır.


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

EZOP

Yazan: Guilherme Figueiredo
Yöneten: Nihat Çapar
Tür: Dram
Oyun, egoizmin, mülkiyet hırsı ve servet avcılığının, elde edilebilecek ne varsa sahip olma güdüsünün temellerinin atıldığı bir tarihe uzanan atmosferde; özgürlüğünü kazanma mücadelesi veren Ezop’un hikayesini sahneye taşıyor.


Ankara Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl KısakürekSahnesi

ÇİRKİN ÖRDEK YAVRUSU

Yazan: Andersen- Ali Okyar
Yöneten: Ali Okyar
Tür: Müzikli Danslı Çocuk Oyunu
Anne ördek çıkacak yavrularının heyecanını yaşamaktadır. Yavruları yumurtadan çıktığında, bir tanesinin diğerlerinden farklı olduğunu görür. Çiftlikteki hayvanlar gri tüyleri ve farklı yapısıyla diğer ördeklerden ayrılan yavruya “Çirkin Ördek Yavrusu” adını takarlar…


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

HİŞŞŞT SAKİN

Yazan: Özge Yıldırım, Dilek Yıldız, Özgür Akıncıoğlu
Yöneten: Özgür Akıncıoğlu
Tür: Çocuk Oyunu
İnsanlar yolunda gitmeyen bazı durumlar karşısında sinirlenip kontrolsüzce öfkelenebilirler. Oyun öfkelenme durumunda sakinleşip düşünme ve çözüm yolları için adım atma sürecini işliyor. Toti sakinleşmenin yollarını ararken Dabi de bu serüvende ona eşlik ediyor…


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

BERNARDA ALBA'NIN EVİ

Yazan: F.G. Lorca
Yöneten: Turgay Ön
Tür: Modern Tragedya
Bernarda’ Alba’nın kocasının cenazesinden sonra komşular taziyelerini sunarlar. Komşuların ne düşündükleri ve konuştukları önemlidir. Evin kuralları oldukça katıdır. Yas tutulacak, çeyiz hazırlanacak ve evden dışarı çıkılmayacaktır…


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

CAMBAZIN CENAZESİ

Yazan: Firuze Engin
Yöneten: Ulaş Karadağ
Tür: Komedi
Bir sahil kasabasında yaşayan insanların, küçük hayallerle kurdukları hesapların sebep olduğu büyük kentsel dönüşümün komik hikâyesidir.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ


SAKARYA MEYDANI / YÜKSEL CADDESİ / MENEKŞE SOKAK

DENİZALTI MACERASI


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

120 METREKARE

Yazan: Gamze Arslan- Melike Uzun
Yöneten: Nazlı İnan
Tür: Dram
Gamze Arslan’ın “Ben Evlat Kız Evlat” ve Melike Uzun’un “İmzayı Anla(t)mak” isimli öykülerinden yola çıkarak hazırlanan oyun günümüz dünyasında iki kadının toplumsal olanla karşılaşması ve mücadelesi üzerine kurulu. Her iki öykünün karakteri bir ilişkileri olmamasına rağmen kendilsini diğer öykünün içinde bulmaktadır...


FADE SAHNE

NEREDEYSE KADIN ELİZABETH

Yazan: Dario Fo
Yöneten: Mehmet Arduç
Tür: Politik Komedi
Oyun tarihi bir komedi ve politik bir dramdır. Oyunda yaşanan politik kavgalarve iktidar hırsı, son derece güncel bir noktadadır. Elizabeth; Dario Fo’nun deyimiyle, bir ayna oyunudur. Dario Fo’nun zamanın Amerika’sını hedef alarak yazdığı oyun tüm dünya siyasetine farklı bir şekilde bakmamız gerektiğini gösteriyor


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

UNDERGROUND

Yazan: Nurlan Rusatmov, Solmaz Badalova
Yöneten: Bahtiyar Hanizade, Behruz Ahmedli
Tür: Pantomim /Drama
Underground performansı, insan ilişkilerinin koptuğu modern bir dünyada insanlığın trajedisidir. İnsanların teknolojik bağımlılığı sorunlu bir şekilde yansıtılır ve psikolojik-dramatik sanatsal çözüm, oyunun görsel etkisini tamamlar. Ana figür "kırmızı telefon" dur.


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

DERVİŞ YUNUS

Yazan: Nail Demir
Yöneten: Nail Demir
Tür: Dram (Biyografi)
Yunus Emre’nin, sonsuz ilahi aşkı bulma arayışında, kendini bu aşka adamasının hikâyesi… Bu yolculuk onun şiirleri ile dile geliyor.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

YEREL YÖNETİMLER VE TİYATRO


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

BENERCİ KENDİNİ NİÇİN ÖLDÜRDÜ

Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Erkal Umut
Tür: Epik Dram
Nazım Hikmet’in 1920’li yıllarda yazdığı manzum romanının sahneye uyarlanması. “Benerci Kendini Niçin Öldürdü?” adlı eser, Hindistan’daki sömürge karşıtı mücadele içinde yer alan Benerci’yi anlatıyor. Romanın yenilikçi yapısı, sahne üzerinde de birçok yenilikçi teatral uygulamalara kaynaklık ediyor…


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

KOCASINI PİŞİREN KADIN

Yazan: Debbie İsitt
Yöneten: Filiz Çevik Tan
Tür: Kara Komedi
Debbie İssit, çağımızın -ne yazık ki- kanıksanmış kadın trajedisini yüksek tempolu bir komedi içinde sunmayı başarmış. İki kadının karşısına, temel içgüdülerinden ödün vermeyen bir erkeği çıkarmış ve çok bilindik bir aşk üçgeni hikayesinden kara komik bir atmosfer kurmuş. Oyun, coğrafya ayırt etmeyen konusu ile herkese tanıdık gelecek içeriğine rağmen; bu aşinalığın içinden, trajikomik halimizle bizi yüzleştirecek bir seyirlik vadediyor.


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

SIĞINTILAR

Yazan: Slawomir Mrozek
Yöneten: Nuri Nalbantoğlu
Tür: Trajikomik
Oyun, yabancı bir ülkeye göç etmiş, aynı odayı paylaşan iki zıt karakterin hikayesidir. Biri çok para biriktirmekten başka bir şey düşünmeyen gurbetçi; diğeri politik nedenler ile ülkesini terk etmek zorunda kalan bir mültecidir…


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

EDEBİYATTAN TİYATROYA - VİRGİNİA WOOLF

Yazan: Yeşim Eyüboğlu
Yöneten: Yeşim Eyüboğlu
Tür: Dram
Süre: 20 Dakika
Edebiyat dünyasının ünlü kadın yazarlarından Virginia Woolf'un sıra dışı hayat hikayesini ve edebi kahramanlarını sahneye taşıyan bu performans “Edebiyattan Tiyatroya Gösterimli Söyleşi” programı kapsamında 30 Mart Çarşamba günü Yılmaz Güney sahnesinde izleyici ile buluşacak.


Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

IŞIĞIN İZLERİ

Derleme: Burcu Aksakal
Yöneten: Burcu Aksakal
Metin Danışmanı: Ceren Olpak
Tür: Dram
Sahne ışığıyla replikler arasında sıkışıp kalmış bir aktör… Kendi ışığını ararken…
Aktör, sahte olan ile doğal olan arasındaki terddüdünü mesleki yabancılaşma yaşadığının ayrımına vardığında sorgular. Kariyerinde yer alan bazı replikleri anımsar ve ışığın doğal ve yapay halleri üzerinde açılımlara gider… “Aziz Nesin, Güneş Saraçoğlu, Turgay Nar, Paul Pourveur, Tuncer Cücenoğlu, Thomas Fasülyeciyan’ın ışıklarıyla” metinler arası ilişki bağlamında oluşturulmuş bir performans.


Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

ŞİNAGAVA MAYMUNU

Yazan: Azın Mokhtarı
Yöneten: Omid Darvishi
Tür: Dram
Şinagava Maymunu Haruki Murakami’nin aynı adlı eserinden uyarlanmış bir tiyatro oyunu. Bir kadın ismini neden unutur? Kadın her şeyi hatırlarken sadece ismini unuttuğunu deneyimler. Ardından bir psikoloğun yolunu tutar…


DÜŞKAPANI SAHNESİ

BEKLEN ALGAN ANMA ETKİNLİĞİ VE FESTİVAL KAPANIŞI


DÜŞKAPANI SAHNESİ

DESTEKÇİLERİMİZ

RESMİ KURUMLAR

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

FİRMALAR

SANAT KURUMLARI

MEDYA KURULUŞLARI

EĞİTİM KURUMLARI

Sahneler

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi

Maltepe, Şht. Gönenç Cd. No:16, 06570 Çankaya/Ankara

Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi

Çankaya, 06540, Kavaklıdere Mahallesi, John F. Kennedy Caddesi No: 4, 06680 Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi Büyük Sahne

Doğanbey Mah. Gençlik Parkı Altındağ, Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Sahnesi

Doğanbey Mah. Gençlik Parkı Altındağ, Ankara

Düşkapanı Sanat Merkezi

Kavaklıdere, Esat Cd. No:13, 06680 Çankaya/Ankara

Fade Sahne

Güvenevler, Cinnah Caddesi, Farabi Sk. 39/A, 06690 Çankaya/Ankara

Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu

Yıldızevler Mahallesi, File Market ile aynı otopark içerisindedir, Simon Bolivar Blv no 34 /B, 06550 Çankaya/Ankara

KUSAGEM

Yıldızevler Mahallesi 708. sokak 23/1 Yıldız Çankaya Ankara